Renault 4 colecționează like-uri din privirile admirative pe care le stârnește în trafic. Iar acesta este un atu în ultra aglomeratul segment al SUV-urilor de clasă mică. Însă Renault 4 nu mizează doar pe simpatie și se dovedește atractiv mai ales datorită confortului, manevrabilității lejere, eficienței propulsiei electrice și spațiului suficient pentru o familie. Despre experiența noastră la volanul noului Renault 4 electric vă povestim în cele ce urmează.
Foto: Andrei Barbu
Designul lui Renault 4 este un magnet pentru aprecieri în trafic
Încă de când am văzut primele poze cu Renault 4 am știut că îmi place designul său. Însă părerile despre estetică sunt în mare parte subiective, așa că eram curios mai ales să văd care este reacția celorlalți șoferi și a pietonilor. Și nu a trebuit să caut eu privirile sau grimasele celorlalți participanți la trafic pentru a citi părerile despre noul Renault 4. De exemplu, câteva zile am parcat mașina în preajma Parcului Alexandru Ioan Cuza din București. Iar Renault 4 a fost un magnet pentru reacții de apreciere, de la mic la mare. Copii arătau spre noul Renault 4 trăgându-i pe părinți sau bunici de mânecă să vadă mașina a cărei grilă iluminată seamănă cu fața unui roboțel simpatic. Dar la fel de bine, mai mulți șoferi care își parcau mașinile în jurul parcului au venit să mă întrebe ce mașină este aceasta. Iar când opream la semafor pietonii întorceau privirea curioși. Și mă refer inclusiv la faptul că Renault 4 a reușit că capteze atenția unor pietoni care traversau uitându-se în telefon. Dar pentru câteva secunde au ridicat privirea din telefon și au privit zâmbind spre Renault 4.
Pur și simplu Renault 4 este o mașină simpatică. Nu atrage atenția ca un SUV de lux impozant sau un model supersport cu design exotic. Acestea sunt privite nu cu zâmbetul pe buze, ci cu o curiozitate în care se poate citi mai degrabă uimire sau invidie. Dar Renault 4 generează altfel de emoție. Este o prezență care reflectă un caracter jovial, plăcut. Este o mașină care nu epatează, nu are un design care strigă după atenție. Pare o mașină pentru oameni care nu văd viața încordat. Nu îți stă bine să o conduci cu o grimasă încruntată. Pentru că nu asta este firea ei. Dar despre asta o să vă explic mai mult când voi detalia ținuta de drum.
Ce este cert despre noul Renault 4 este abilitatea sa de a se face remarcat într-un mod plăcut. Iar acesta este un atu important în condițiile în care segmentul B al modelelor SUV/crossover este foarte aglomerat cu o diversitate de modele concurente.
Aprecierea pe care Renault 4 o primește în trafic pentru designul său mi se pare importantă pentru succesul comercial. Fiindcă nu cred că mulți își amintesc de modelul clasic. Chiar dacă modelul clasic Renault 4 a fost produs între 1961 și 1994 în 8.135.424 de exemplare, acesta este o prezență foarte rară pe șoselele din România. Majoritatea românilor știu acest model mai degrabă din filmele franțuzești realizate în anii ’60. Dar mai ales generațiile tinere privesc noul Renault 4 cu ochi noi, fără să fie influențați de nostalgia față de modelul din anii ’60. Deci designul noului Renault 4 reușește să fie simpatic pe merit propriu.
Noul Renault 4 nu este o simplă interpretare estetică modernă a unui automobil clasic. Noul model traduce în termenii erei electrice calitățile care au definit formatul clasicului Renault 4. Pentru că nu preia doar detalii de design, ci întregul concept de automobil mic, dar foarte practic, cu o caroserie gândită pentru spațiu cât mai generos și o propulsie cât mai eficientă.
Putem spune că și prima generație Renault 4 era un crossover al vremurilor sale. Pentru că nu era un break, un hatchback sau un SUV de clasă mică, dar combina câte ceva din toate aceste formate. Aceleași proporții sunt un avantaj și pentru noul Renault 4. Iar acestui format îi sunt adăugate elemente care amintesc de identitatea primei generații Renault 4. Ne referim la al treilea geam lateral, la forma stopurilor dar și la farurile rotunde și masca frontală. Doar că de data aceasta farurile rotunde au contururi LED și sunt integrate într-un panou care se remarcă la rândul său prin conturul iluminat.
Confortul și manevrabilitatea lejeră definesc ținuta de drum relaxată
Înainte de a vă spune părerea mea despre ținuta de drum a noului Renault 4, trebuie să recunosc că m-am urcat la volanul lui fiind deja încântat de experiența pe care am avut-o cu noul Renault 5. Cele două modele au la bază aceeași platformă tehnică (AmpR Small), precum și aceleași motoare electrice și pachete de baterii. Iar ambele interpretează în mod nostalgic, dar și modern, designul unor modele clasice care s-au bucurat de apreciere exprimată în milioane de exemplare vândute. Însă ce mi-a plăcut foarte mult în cazul lui Renault 5 a fost nu doar impresia formată datorită designului foarte reușit, ci felul în care se conduce. Ținuta de drum a 5-ului electric este principalul argument pentru care consider că își merită pe deplin titlul de Mașina Anului 2025 în Europa. De altfel, Renault 4 a fost ales la rândul lui pe lista scurtă a celor 7 modele finaliste care au șanse să câștige titlul Mașina Anului 2026 în Europa.
Așadar, focusul meu a fost asupra felului în care se conduce. Prima impresie a fost desigur despre poziția în scaun. Scaunele din față atrag atenția mai întâi fiindcă au un design foarte frumos, retro, dar cu forme puternic profilate care au dovedit că oferă o bună susținere laterală. Mai mult de atât, sunt scaune confortabile la drum lung, după cum aveam să aflu în testele prin București, dar și în călătoriile de sute de kilometri în afara orașului (despre care puteți citi dând CLICK AICI).
Confortul este principala calitate a experienței de la volanul noului Renault 4. Iar asta se datorează în mod special suspensiilor, care amortizează denivelările diverse cu un nivel foarte bine contenit de vibrații sau zgomot. Și, per ansamblu, Renault 4 dă senzația de mașină robustă, închegată solid, inclusiv când trece și peste denivelări ceva mai mari.
Fiind vorba despre un model pur electric, rularea în liniște a evidențiat și mai bine silențiozitatea suspensiilor. În acest scop, confortul este datorat și măsurilor de izolare fonică. Toate variantele Renault 4 au în echiparea standard parbriz acustic. De asemenea, bateria este izolată de habitaclu prin intermediul unui așa-zis „cocon” care atenuează zgomotul. Iar Renault face referiri și despre măsurile de reducere a vibrațiilor motorului electric. Constructorul francez precizează că suspensia motorului electric are un sistem de filtrare dublă care absoarbe vibrațiile acustice ale acestuia, reducând zgomotul cu 10 dB.
Confortul oferit de suspensii și izolarea fonică sunt completate de o manevrabilitate lejeră. Renault 4 are o rază de bracare de 10,8 m. Adică poate fi manevrat cu o ușurință apropiată de cea a modelelor hatchback de clasă mică. Drept repere, menționăm că noile generații Renault Clio și Renault 5 au raze de bracare de 10,4, respectiv 10,3 metri. Iar asta este util în aglomerația din traficul și parcările urbane. Și apropo de parcare, singura critică o adresăm rezoluției slabe a imaginilor captate de camera video pentru marșarier.
Mai ales în modul Eco, sistemul de direcție are o calibrare foarte relaxată, ceea ce te ajută să te descurci fără efort în aglomerația din traficul urban. Dar, folosind sistemul MULTI- SENSE poți alege mai multe variante de calibraj pentru modul de rulare: Eco, Comfort, Sport sau Perso. Meniul MULTI-SENSE îl accesezi prin intermediul butonului de pe volan, prin comandă vocală sau în ecranul tactil din centrul planșei de bord. Fie selectezi modul de rulare SPORT, pentru un reglaj mai ferm al sistemului de direcție, combinat cu un răspuns vioi al motorului. Fie alegi din modul Perso unul dintre cele trei reglaje pentru fermitatea sistemului de direcție și răspunsul motorului. Eu, de exemplu, am selectat cea mai fermă calibrare a direcției și am lăsat motorul pe modul mai confortabil sau eco, pentru un consum temperat.
Bineînțeles, cu Renault 4 nu vorbim despre prețenții referitoare la agilitate sportivă. Însă este de apreciat că noul 4 este o mașină cu un cararacter relaxat, dar care oferă o experiență de condus plăcută. În acest scop îl ajută nu doar suspensia de la puntea din față, care este preluată de la Clio, Captur și Renault 5 E-Tech electric, ci și faptul că beneficiază de suspensie multi-link la puntea din spate (o configurație întâlnită de obicei la modele din segmente superioare). Totodată, bateria amplasată în podea coboară centrul de greutate și contribuie la o distribuire mai echilibrată a maselor între punți. În comparație cu Renault 5 electric putem remarca un reglaj ceva mai moale pentru suspensii. Deci nu are același nivel de agilitate și caracter dinamic.
Ecuația referitoare la comportamentul dinamic are drept factori suspensia multi-link, centrul de greutate coborât de bateria din podea și o greutate totală destul de rezonabilă pentru un automobil electric de asemenea dimensiuni. Renault 4 E-Tech Electric cu 150 CP cântărește 1.462 kg (din care 297 kg înseamnă bateria), în comparație cu Renault Captur cu propulsie plug-in hybrid, care are o masă proprie de 1.370 kg.
Așadar, rezultă un comportament nu neapărat dinamic, dar care oferă control lejer și manevrabilitate pe viraje strânse.
Ținută de drum versatilă, datorată gărzii la sol, sistemului Extended Grip și modurilor de rulare configurate pentru drumuri cu aderență redusă
Chiar dacă ținuta de drum a modelului Renault 4 E-Tech Electric are drept priorități confortul și manevrabilitatea cât mai facil de manevrat în aglomerația urbană, micul SUV poate juca și rolul de singură mașină a unei familii. Drept urmare, trebuie să ne referim și la abilitățile sale în escapadele ocazionale în natură.
La acest capitol garda la sol este mai înaltă decât a lui Renault Captur. Concret, Renault 4 E-Tech Electric are garda de 181 mm, în timp ce Captur are o gardă de 169 mm. Deci, deși Renault 4 nu este un SUV menit să se aventureze pe drumuri dificile, acesta poate parcurge fără griji drumurile pietruite care duc la cabana de la munte. Pe lângă garda la sol permisivă, un plus de versatilitate este datorat și sistemului Extended Grip, care echipează modelul Renault 4 electric. Acest sistem adaptează electronic cuplul motorului, în funcție de aderență și feedback-ul primit de la sistemul electronic de control al stabilității (ESP). Iar capacitatea sa de adaptare este extinsă și pentru că șoferul are posibilitatea de a selecta două moduri de calibrare pentru intervenția sistemului Extended Grip. Astfel, dacă vitezele nu depășesc 50 km, atunci poate fi activat modul Snow (zăpadă), care temperează cuplul. Asta contribuie la menținerea aderenței pe timp de iarnă. Dar poate fi selectat și modul All-terrain, care este activ între 0 și 80 km/h și ajută la menținerea tracțiunii, chiar și atunci când una dintre roțile din față alunecă.
150 de cai putere electrici știu să fie eficienți în oraș, dar se simt în largul lor și pe autostradă
Nu am condus încă varianta cu 120 CP și 225 Nm a modelului Renault 4 electric, care are baterie de 40 kW, autonomie medie de 308 km și putere de încărcare de 80 kW. Deci încă nu știm cât de mult ar schimba experiența de condus minusul de 30 CP. Însă cu siguranță capacitatea mai mică a bateriei este un factor foarte important în alegerea unei mașini electrice. Deci faptul că Renault 4 E-Tech Electric cu 150 CP și 245 Nm costă cu 1.800 de euro mai mult decât varianta cu 120 CP s-ar justifica mai ales din considerentele referitoare la capacitatea bateriei, autonomie și puterea de încărcare.
Pentru cei pasionați de numerologie, vă putem spune care este diferența exprimată în cifre, între cele două versiuni de putere. Renault 4 cu 150 CP accelerează de la 0 la 100 km/h în 8,2 secunde, iar cel cu 120 CP are nevoie de 9,2 secunde pentru aceeași ispravă.
Cert este că modelul cu 150 CP se descurcă decent la ritmul de mers pe autostradă. Însă pe aceste drumuri de viteză este bine să selectezi modurile de rulare Comfort, sau mai ales Sport, ca să nu ai rezerve când trebuie să faci depășiri. Fiindcă modul Eco chiar amorțește răspunsul motorului electric, în favoare eficienței optime. Există un avantaj în această diferență de răspuns, care este substanțială între modurile Eco și Sport. Adică în Sport mașina este chiar sprintenă. De exemplu, sprintul de la 0 la 50 km/h se realizează în 3,5 secunde (cu 0,4 secunde mai repede decât varianta cu 120 CP). Iar în Eco vei simți că ai timp să savurezi fiecare clipă, că ești într-o stare relaxată ideală pentru a face mai suportabilă energia agitată din aglomerația urbană. Modul Eco îți aduce aminte că oricum în traficul bară la bară nu ai de ce să obosești cei 150 de cai putere electrici. Eco este o calibrare cu răspuns cursiv, calm, care e atent să chibzuiască la maximum fiecare kilowatt din baterie.
Modul de condus cu o pedală are un rol important pentru eficientizarea consumului în oraș
În prezent, cele mai generoase autonomii în regim mixt WLTP din segmentul B al SUV-urilor electrice se ridică la circa 400 km. Nu este un nivel excepțional, având în vedere că noua generație de automobile europene cu sisteme electrice de 800 de volți ajung să fie creditate și cu autonomii de peste 700 km. Dar în cazul modelelor SUV/crossover de segment B încă nu s-a trecut la sisteme de 800 de volți sau baterii cilindrice. Ci se utilizează sisteme de 400 de volți, într-adevăr optimizate. În acest etalon se înscrie și Renault 4 electric. Drept urmare, autonomia sa maximă în regim mixt WLTP este de 409 km, pentru varianta de motorizare cu 150 CP. Este o autonomie care oferă mobilitate confortabilă și în deplasările în afara orașului. Iar conform statisticilor citate și de Renault Group, șoferii din Europa conduc zilnic 30 de kilometri. Astfel, o încărcare completă a bateriei poate fi suficientă pentru cel puțin o săptămână.
Un detaliu util este că în instrumentarul de bord digital sunt afișate trei estimări pentru autonomia pe care o oferă resursele rămase în baterie. Sunt afișate estimări pentru mersul în oraș, mersul pe autostradă și un consum mediu. Astfel, îți este ușor să anticipezi autonomia și să cauți din timp o stație de încărcare.
Măsurătorile oficiale comunicate de constructorul francez creditează modelul Renault 4 cu 150 CP cu un consum mediu WLTP de 15,1 kWh. Noi am înregistrat în oraș consum de 15,9 kWh, comutând între modurile Eco și Comfort și folosind sistemul de climatizare.
Autonomia primește o contribuție considerabilă și de la sistemul de recuperare a energiei, care încarcă bateria în timpul decelerării sau la apăsarea pedalei de frână. În spatele volanului există clapetele pentru selectarea celor patru trepte de intensitate ale intervenției frânării regenerative. Cea mai intensă decelerare este pentru modul de rulare „One Pedal”, cu o singură pedală. Modelul 4 electric este primul automobil al mărcii Renault care este echipat cu funcția „One Pedal”.
Avantajul adus de această funcție se resimte atât la nivelul eficienței, cât și în ceea ce privește confortul condusului în traficul de tip „bară la bară”. În modul de rulare cu o singură pedală, frânarea regenerativă poate fi suficient de intensă astfel că în numeroase situații nu este necesar să apeși și pedala de frână. În traficul stop & go din oraș asta poate reduce efortul condusului și te obișnuiește să anticipezi și mai din timp fluxul traficului. Deci decelerezi mai timpuriu, reducând consumul de energie, dar și conduci mai preventiv, fapt care sporește atenția distributivă și implicit siguranța.
Mai trebuie menționat că funcția „One Pedal” se dezactivează automat când Renault 4 rulează în marșarier. La fel, funcția „One Pedal” este dezactivată când comuți în modul Snow sistemul de control al tracțiunii Extended Grip.
Puterea de încărcare nu excelează, dar este rezonabil de rapidă, raportat la capacitatea bateriei
Pentru că sistemul electric al noului Renault 4 este de 400 de volți, puterea de încărcare ajunge la 100 kW în cazul modelului care generează 150 CP. După cum am menționat și despre autonomia de 400 km, aceste valori pentru sistemul electric și puterea de încărcare sunt în prezent standardele generale din segmentul B al modelelor SUV/crossover.
Deci trebuie să mai așteptăm până când sistemele electrice de 800 de volți vor deveni o generalitate în segmentul B. Acestea ar fi oferit putere de încărcare substanțial superioară, însă ar fi însemnat și costuri ridicate.
În acest context, bateria de 52 kWh a modelului Renault 4 se încarcă de la 15 la 80% din capacitatea sa în 30 de minute, dacă alimentarea se face de la o stație rapidă de tip DC (curent continuu). Sau, dacă ești pe fugă, Renault mai menționează că în 15 minute de încărcare de la o stație DC, bateria de 52 kWh acumulează energie suficientă pentru parcurgerea a 165 km (WLTP). Așadar, cel puțin o mare parte din capacitatea bateriei poate fi încărcată chiar și în timpul unor cumpărături la hypermarket.
Pentru optimizarea timpului de încărcare este util de știu, mai ales în timpul sezonului rece, că Renault 4 are și funcție de precondiționare a temperaturii bateriei. Poți activa această precondiționare când planifici traseul pe Google Maps. Atunci, Renault 4 știe să-și regleze automat temperatura bateriei până ajunge la stația de încărcare pe care ai selectat-o în Google Maps.
De la sursele de tip AC (curent alternativ), Renault 4 se poate alimenta cu o putere de 11 kW. În acest caz, un ciclu de încărcare de la 0 la 100% la 11 kW durează 4 ore și 30 de minute.
Dar un plus este faptul că încărcătorul AC de 11 kW este și bidirecțional, adică susțin funcții de alimentate de tip V2L (vehicle-to-load) și V2G (vehicle-to-grid). Drept urmare, Renault 4 poate furniza energie din bateria sa către casele inteligente. Și poate alimenta consumatori externi cu până la 3 kW, adică este sursă de energie de exemplu pentru bicicleta electrică sau aparatura electrică pentru camping.
Cum se compară dimensiunile modelelor Renault 4 și Renault Captur?
Faptul că designul și proporțiile generale ale noului Renault 4 aduc atât de mult aminte de generația Renault 4 clasică este un avantaj în ceea ce privește spațiul din habitaclu. Deoarece și clasicul Renault 4 a fost conceput pentru a oferi cât mai mult spațiu în interior, în ciuda dimensiunilor care sunt la diminutiv.
Noua generație Renault 4 este apropiată de dimensiunile lui Renault Captur, un model popular și în România. Captur măsoară 4.239 mm lungime, 1.797 mm lățime și 1.575 mm înălțime. Ampatamentul lui Captur este de 2.639 mm. Iar spațiul pentru genunchii pasagerilor din spate este de maximum 221 mm, datorită banchetei din spate care poate glisa 16 cm. Înălțimea de la șezutul banchetei din spate și plafon este de 906-908 mm (849 mm cu plafon), iar lățimea la nivelul banchetei din spate este de 1.390 mm.
De cealaltă parte, Renault 4 E-Tech Electric măsoară 4.143 mm lungime, 1.796 mm lățime și 1.552 mm înălțime, astfel că ampatamentul este de 2.624 mm. Spațiul pentru pasagerii din spate este de 164 mm la nivelul genunchilor. Iar datorită poziției înalte a plafonului, Renault 4 oferă spațiu destul de generos la nivelul capului pentru pasagerii din spate. Mai exact, înălțimea de la șezutul banchetei din spate la plafon este de 853 mm la nivelul capului. De asemenea, lățimea habitaclului pentru locurile din spate este de 1.371 mm.
Cum se percept toate aceste cifre și măsurători? Pentru drumurile scurte prin oraș Renault 4 electric poate transporta chiar și cinci adulți. Favorabil în acest sens este că podeaua are o suprafață plană, lipsind protuberanța canalului pentru transmisie, întâlnit la mașinile cu motor termic. De asemenea, podeaua are și o poziție joasă, ceea ce permite ca genunchii să stea comod și să nu aibă o poziție ușor ridicată când stai pe banchetă. Această poziție a podelei se datorează faptului că platforma AmpR Small a fost proiectată special pentru mașini electrice, deci are bateria integrată într-o poziție cât mai coborâtă.
Însă, când vine vorba despre confort optim la drum lung, cel mai indicat este să fie transportați doi adulți pe bancheta din spate.
Latura practică este completată de funcțiile de rabatare și deschiderea amplă a hayonului
Renault 4 este configurat pentru a răspunde cerințelor unei familii, după cum indică și latura practică. Din nou, putem face o comparație cu Renault Captur. Astfel, portbagajul lui Captur are volum care variază, fiindcă glisarea banchetei spre scaunele din față extinde cu până la 132 litri volumul pentru bagaje. Drept urmare, portbagajul lui Captur are volum între 348 și 480 de litri în cazul versiunii cu propulsie full hybrid, sau între 484 și 616 litri, pentru restul variantelor de motorizare.
În cazul lui Renault 4 E-Tech Electric portbagajul are 420 de litri. Din acest total, 35 de litri sunt reprezentați de spațiul de depozitare de sub podeaua portbagajului. În acest loc poate fi ținut cablul de încărcare. O funcție practică pentru transportare este și faptul că nu doar bancheta este rabatabilă, ci și spătarul scaunului pentru pasagerul din față. Aceasta este o premieră pentru automobilele Renault. Și permite transportarea obiectelor cu o lungime de până la 2,2 metri. Cu alte cuvinte, rabatarea scaunului din față și a banchetei eliberează spațiu pentru schiuri, snowboard sau transportarea obiectelor de mobilier, precum un dulap mic.
Totodată, accesul la portbagaj este foarte facil, mulțumită decupajului amplu al hayonului. Mai mult de atât, hayonul se extinde până la bara de protecție, astfel că pragul de încărcare se află la o înălțime de numai 61 de centimetri. Renault subliniază că acest prag este cu 10 centimetri mai jos decât la întâlnim de obicei la concurenții din segmentul B.
Un alt ajutor pentru încărcare lejeră este că hayonul acționat electric se deschide și automat, când miști piciorul pe sub spoilerul din spate. Deci, când te afli la supermarket și ai mâinile ocupate cu multe cumpărături, deschiderea hayonului este ușoară. Iar fiindcă ne-am referit și la rolul de mașină de familie, această funcție de ridicare automată a hayonului precum și pagul jos sunt utile și în alte scenarii, de exemplu când vrei să pui în portbagaj scaunul copilului sau trotineta cu care s-a plimbat prin parc.
Prețurile modelului Renault 4 E-Tech Electric în România
În România, Renault 4 electric este disponibil de la 29.550 de euro (cu TVA inclus), pentru modelul cu 120 CP, baterie de 40 kWh și autonomie de 308 km (regim mixt WLTP). Această variantă de motorizare și baterie este disponibilă (cel puțin pentru moment) doar cu echiparea de bază Evolution (conform configuratorului din site-ul renault.ro).
În schimb modelul Renault 4 cu motorul de 150 CP, cu bateria de 52 kWh și autonomie de 408 km (regim mixt WLTP), este propus cu trei versiuni de echipare: Evolution, Techno și Iconic. În funcție de nivelul de echipare ales, prețul pornește de la 31.350, 33.450, respectiv 35.500 de euro (cu TVA inclus).
Cine sunt rivalii modelului Renault 4 electric?
Renault 4 întâlnește o diversitate de concurenți în segmentul B al modelelor SUV/crossover. Putem începe lista cu Ford Puma Gen-E produs în România. Acesta are motor cu 168 CP și 290 Nm, iar bateria sa cu o capacitate utilizabilă de 43 kWh înregistrează autonomii în regim mixt de până la 376 km (523 km în regim urban). Prețurile încep de la 23.500 de euro, cu TVA, pentru echiparea de bază Select. Este vorba despre un preț promoțional, deoarece prețul de listă recomandat este de 35.588 de euro (cu TVA), conform site-ului oficial ford.ro. Iar Ford a anunțat de curând că în 2026 Puma Gen-E va fi oferit cu o baterie optimizată, care va crește autonomia în regim mixt la 400 km. Urmează să fie anunțate prețurile și data exactă a lansării a acestei versiuni care beneficiază de actualizări.
Apoi, lista de concurenți pentru varianta cu 150 CP a modelului Renault 4 cuprinde modelele mărcilor care fac parte din grupul Stellantis. În acest caz avem Peugeot e-2008, ale cărui prețuri pornesc de la 37.650 de euro, cu TVA inclus. Este vorba despre varianta configurată cu motor care generează 156 CP (115 kW) și 260 Nm. Aceasta are o baterie de 54 kWh, cu autonomii în regim WLTP combinat de 400-406 km și putere de încărcare de până la 100 kW.
Citroën ë-C3 Aircross este disponibil cel puțin momentan doar cu un motor electric de 113 CP și 124,5 Nm. Dar se pot alege configurații cu baterii de 44 kWh sau 54 kWh, care costă de la 25.900 de euro cu TVA, respectiv 28.001 de euro, cu TVA. Autonomiile sunt, în funcție de bateria selectată, de până la 300 sau 400 km WLTP, în regim mediu. Iar sistemul de încărcare are putere de 100 kW.
Opel Mokka-e are prețuri care pornesc de la 35.550 de euro cu TVA, având motor cu 156 CP (115 kW) și 260 Nm și baterie de 54 kW, care oferă autonomie de 405 km, în regim combinat WLTP.
Fiat 600e costă de la 32.030 de euro cu TVA, având doar motorul cu 156 CP și 260 Nm, precum și bateria de 54 kWh. Autonomia modelului 600 electric este de 406 – 409 km în ciclu combinat WLTP (circul urban WLTP 591 – 604 km). Puterea maximă de încărcare este de 100 kW.
Tot din familia Stellantis face parte și marca Jeep, care propune modelul electric Avenger, cu motor electric de 156 CP (115 kW) și 260 Nm. Acesta costă de la 34.063 de euro cu TVA, iar bateria sa de 54 kWh se poate alimenta cu o putere de 100 kW și oferă autonomii de 385-400 km în regim WLTP combinat (sau până la 601 km în ciclul urban).
Și Hyundai Kona electric poate intra în discuție pentru cei care caută un model SUV/crossover de segment B, chiar dacă este un pic mai mare (4.355 mm lungime, 2.660 mm ampatament). Cea mai apropiată configurație de cea a unui Renault 4 cu 150 CP este varianta Kona cu motor de 135 CP și 255 Nm, baterie de 48,6 kW și autonomie mixtă de 380 km (537 km în regim urban). Acest model are prețuri recomandate care pornesc de la 29.488 de euro.












































