Test BMW M2: Inflația te face o bestie, din fericire!

BMW M2 este cel mai accesibil model pur M din gama diviziei de înaltă performanță a constructorului bavarez. Iar BMW nu a comasat niciodată în formatul de coupé compact mai multă tehnologie avansată și un propulsor mai capabil decât are noul M2. Ce se întâmplă dacă mixezi steroizi moderni cu ADN-ul legendarelor modele 2002 turbo din 1973 și M3 E30 din 1986? Obții noul BMW M2, care poate să coste, să arate și să se comporte cum puteau odată doar modelele supersport.

Text: Alex Buțu; Poze: Andrei Barbu

Luând în calcul și creșterea generală a prețurilor mașinilor moderne, M2 poate ajunge să coste și aproape 100.000 de euro, așa cum era configurată mașina testată de noi. Ce experiență și ce performanțe obții de acești bani? Cât de departe poți merge cu personalizarea, alegând accesoriile M Performance care adaugă o aură exotică? Cum poți să configurezi M2-ul pentru a obține cel mai eficient preț, bucurându-te pe deplin de calitățile sale dinamice? Cât de mult respectă noul M2 rețeta clasică a legendarelor modelele BMW compacte, precum BMW 2002 turbo sau BMW M3 E30? Le discutăm pe toate în cele ce urmează.

BMW M2 întruchipează plăcerea de a conduce și reușește asta într-un mod versatil

A doua generație BMW M2 Coupé a debutat în 2022 și a fost actualizată în 2024, ceea ce a adus o creștere de putere pentru modelul standard. Acesta dezvoltă acum cu 20 CP mai mult. Vorbim despre un total de 480 CP. Iar cuplul este de 550 Nm dacă se preferă cutia de viteze manuală, sau 600 Nm în configurația cu transmisia automată cu 8 trepte (așa cum are modelul testat de noi). Și, conform tradiției BMW, tot acest cuplu năvălește doar asupra roților din spate.

Mulțumită celor două turbine mono-scroll, dar și reacției instantanee a transmisiei automate, motorul cu 6 cilindri răspunde extrem de rapid și urcă în turații cu o poftă molipsitoare. Dar, mai mult de atât, propulsorul dă senzația că nu i se consumă resursele indiferent de viteză sau treapta cutiei de viteze. M2-ul fuge până la 100 km/h cu start de pe loc în doar 4 secunde (sau 4,2 secunde dacă are cutia de viteze manuală). Accelerația 0-200 km/h se întâmplă în numai 12,9 secunde (13,7 secunde cu manuală).

Dar pofta de goană este și mai convingătoare pentru că M2-ului țâșnește ca tras din praștie și la viteze ridicate. De exemplu, repriza de la 80 la 120 km/h în treapta a 5-a a cutiei de viteze este făcută în doar 3,6 secunde, de către modelul BMW M2 cu transmisie automată. Dacă se alege cutia de viteze manuală, aceeași repriză 80-120 km/h în treapta a 5-a durează 5,6 secunde. Această diferență cronometrată dovedește în mod clar aportul de performanță adus de transmisia automată M Steptronic cu 8 trepte.

Și nu este vorba doar despre secunde cronometrate, ci și despre experiența condusului. Viteza de reacție a transmisiei automate este un factor important, care nu te lasă să duci prea mult dorul după o cutie de viteze manuală. Desigur, manuala clasică nu o să-și piardă niciodată farmecul. Tocmai din acest motiv BMW i-a rămas fidel, oferind pentru M2 și opțiunea cutiei de viteze manuală. Dar și transmisia M Steptronic te implică pe deplin în condus, pentru că poți schimba treptele manual, folosind fie clapetele din spatele volanului, fie maneta din consola mediană.
Mai ales clapetele de la volan îți oferă o experiență tipică pentru motorsport. Transmisia reacționează cât ai clipi la apăsarea clapetelor. Și poți retrograda mai multe trepte deodată, dacă menții apăsată clapeta din stânga (dedicată selectării treptelor inferioare). De asemenea, când este comutată în modul de funcționare manual, transmisia M Steptronic nu urcă automat într-o treaptă superioară, chiar dacă motorul ajunge la limita de turație.

De altfel, plăcerea de a conduce pe care ți-o oferă M2-ul nu constă doar în forța brută a celor 480 CP și 600 Nm. Agilitatea și precizia dinamică sunt adevăratele sale calități. Simți că îți comunică exact inerțiile, aderența, condițiile carosabilului. Dar în același timp este atât de controlabil încât te ispitește să împingi foarte departe punctul până la care poți forța limitele aderenței.

Având un motor mare, M2 nu este tocmai ușor pentru un model compact, cântărind spre 1,8 tone. Însă distribuirea maselor este aproape perfect egală între cele două punți, iar calibrajele te fac să simți că reacțiile mașinii sunt direct conectate la reflexele tale. M2 te îndeamnă să îl țintești cu multă încredere către viraje, fiindcă decupează trasele pe care i le dictezi, cu precizia unui bisturiu. M2-ul este cu 214 mm mai scurt decât un BMW M4 Coupé și are ampatamentul mai scurt cu 110 mm. Iar asta amplifică abilitatea lui M2 de a deznoda cu ușurință succesiunile de viraje.

Aș spune că BMW M2 se încăpățânează să-și mențină aderența, mai ceva decât ține la opinia sa un adept al teoriei Pământului plat. Nu întâmplător aripile lui M2 sunt atât de evazate. Deoarece trebuie să facă loc pentru anvelope late de 285/30 ZR20 la roțile din spate. În plus, un rol esențial în menținerea aderenței îl joacă diferenţialul M activ de la puntea spate. Acesta permite niveluri diferite de tracțiune între cele două roți și este blocabil până la 100%.

Ținuta de drum este definită și de multiplele opțiuni de calibraj pe care le poți selecta în mers. Acestea transformă modelul BMW M2 într-o mașină care te invită să încerci stiluri diverse de pilotaj, dar și drift. Dacă ești amator, te ajută să înveți ce reglaj este potrivit pentru fiecare situație de condus. Dacă ești avizat, vorbește limba ta. De exemplu, poate vrei direcția în cea mai sportivă setare, iar amortizoarele cât mai puțin încordate. Cert este că din ecranul tactil poți comuta între modurile predefinite Road, Sport și Track (circuit). Iar apoi ai numeroase reglaje individuale. Câte trei calibraje pot fi selectate pentru răspunsul motorului, dar și pentru fermitatea amortizoarelor. La fel, pe superba manetă a transmisiei M Steptronic există un buton pentru funcția Drivelogic, care îți permite să comuți între trei setări pentru schimbări mai iuți sau mai docile ale celor 8 trepte de viteză. Totodată, pentru sistemul de frânare și sistemul de direcție M Servotronic cu raport de demultiplicare variabil sunt disponibile reglajele Comfort și Sport.

Adevărul este că nu o să schimbi continuu aceste setări, ca pe posturile de radio. Dar cu siguranță îți vei găsi configurația preferată, știind totodată că îți rămân multe alte opțiuni pentru diferite contexte de condus. Iar aici vorbim și despre faptul că M2 este o mașină care te va convinge repede că vrei să petreci weekend-urile pe circuit. Are specificații create cu dedicație pentru solicitările intense, tipice ritmului de mers pe circuit. Exemple la acest capitol sunt sistemele de răcire și de ungere cu ulei ale motorului. De asemenea, sistemul M de frânare beneficiază de discuri mari (380mm față/370 mm spate), făcute din material compozit, conceput special pentru a rezista la uzură.
Aceeași versatilitate a calibrajelor te lasă să transformi M2-ul și într-o mașină de drift. Pentru că poți comuta între 10 trepte de intervenție a sistemului care controlează tracțiunea. Iar în completarea acestui reglaj fin pentru nivelul de patinare a roților, M2 afișează în ecranul tactil și analize detaliate ale manevrelor de drift, cu măsurători distincte pentru parametrii precum durată, distanță, unghi.

BMW M2 joacă bine și rolul de mașină de zi cu zi

Însă nu doar performanța înaltă definește ținuta de drum a modelului M2. Coupé-ul compact știe să fie suficient de ascultător și confortabil pentru a fi utilizat drept mașină de zi cu zi și a nu fi obositor la drum lung. Iar suspensiile M adaptive sunt principalul atu în acest sens. M2-ul este o mașină foarte robustă, cu rigiditate torsională și calibraje care au o fermitate concepută în mod clar pentru a se preta turelor de forță pe circuit. Însă, deși această robustețe aproape îngheață mișcările și înclinările caroseriei, suspensiile au amortizoare controlate electronic care contenesc foarte eficient și silențios vibrațiile și denivelările.

Și motorul dă dovadă de rafinament și o livrare cursivă a puterii la turații mici. Cei șase cilindri au o funcționare armonioasă, indiferent dacă îl întărâți până în zona roșie, sau dacă mergi docil în aglomerația din oraș, unde nu vrei să zmucească nerăbdător. Cuplul maxim de 600 Nm este disponibil pe deplin de la 2.650 rpm la 6.130 rpm. Prin comparație, BMW M240i xDrive Coupé, care are tot motor cu 6 cilindri, dezvoltă cuplul maxim de 500 Nm de la 1.900 rpm, până la 5.000 rpm.

Așadar, motorul lui M2 lasă cuplul să erupă deîndată ce îi ceri, până la turații mai înalte. Însă, dacă și tu îl tratezi calm, cuplul știe să aibă și răbdare. Nu cășună în întregime de la turații prea joase și știe cum să crească rapid, dar cursiv. Iar asta contribuie la un temperament potrivit pentru condus în traficul urban.

M2-ul citește imediat dacă te mănâncă în talpă, așa cum nu o să-ți citească în palmă nici o ghicitoare. Și este oricând gata să plece din loc, de parcă ar trebui să decoleze din scurt de pe un portavion. Doar că înțelege și normele de comportament civilizat în trafic. Iar asta se reflectă și în consumul rezonabil de combustibil, care s-a menținut lejer sub 11 litri/100 km. Am înregistrat acest consum pe un traseu mixt, care a inclus aglomerația din oraș, mulți kilometri pe autostradă și serpentine.

La rândul lui, sistemul de frânare are două moduri de reglaj. Unu este mai brutal, pentru a-ți servi pe circuit. Iar altul este mai docil, pentru că în traficul urban nu vrei să simți că arunci ancora de fiecare dată când frânezi.

Istoria Coupé-urilor BMW M compacte, văzută prin prisma evoluției prețurilor și performanțelor

M2 are un farmec tipic mașinilor cu valoare de colecție. Este un automobil pe care vrei să îl dai generațiilor viitoare să îl conducă. Are caracteristicile care îl fac memorabil în stilul în care era și primul BMW M3 E30 din 1986-1991. M2 este foarte bine conectat la rădăcinile sale. Și acestea conduc până la BMW 2002 turbo din 1973-1975. Statutul legendar al modelului 2002 turbo este datorat faptului că a definit imaginea sportivă a mărcii BMW, dar și formatul de coupé compact cu abilități sportive fascinante pentru acea vreme. BMW 2002 turbo era primul model cu motor turbo produs în serie de un constructor european. Propulsorul său de 2 litri, cu 4 cilindri, producea 170 CP și 240 Nm. Și, cântărind doar 1.080 kg, demara de la 0 la 100 km/h în 7 secunde și atinge viteza maximă de 211 km/h. Acestea erau performanțe lăudabile la mijlocul anilor 1970, nu doar de mașinile compacte.

Interesant este și prețul de la acea vreme. BMW 2002 turbo costa 18.720 de mărci germane, ceea ce s-ar fi tradus în 9.400 euro la nivelul anului 2021, după cum subliniază chiar site-ul oficial bmw-m.com. Menționez aceste detalii despre fiindcă ne oferă un reper despre cum au evoluat prețurile și performanțele în segmentul lui actualului BMW M2, care transpune în termeni moderni ADN-ul lui BMW 2002 turbo.

Inflația pare colosală, față de prețurile de acum 5 decenii. Dar adevărul este că odată cu prețurile au crescut foarte mult și performanțele, lista de dotări cu tehnologii sofisticate, precum și dimensiunile. Iar aceasta nu este o discuție despre marca BMW, ci o observație despre creșterea prețurilor la modul general, în industria auto. Până și mărci de buget precum Dacia subliniază că prețul mediu al vehiculelor noi în Europa a crescut cu până la 77% între 2010 și 2024. La începutul acestui interval a debutat și BMW Seria 1 M Coupé. Acesta a fost prezentat în 2011, marcând pentru BMW reluarea tradiției coupé-urilor compacte. Era primul astfel de model după ce BMW M3 E30 și-a încheiat cariera. Și aducea un nivel de performanță care câștigat din start aprecierea fanilor. BMW Seria 1 M Coupé are motor cu 6 cilindri în linie, cu tehnologie M TwinPower Turbo şi injecţie directă. Și gestionează cei 340 CP și 450 Nm prin intermediul unei cutii de viteze manuală. Preţul de bază al acestui model pornea în 2011 de la 43.200 euro, fără TVA.

Urmașul direct al lui BMW Seria 1 M Coupé a fost prima generație BMW M2, care a debutat în 2015. Avea tot motor cu şase cilindri dispuşi în linie, cu tehnologie M TwinPower Turbo şi o capacitate de 3,0 litri. Dezvolta la început 370 CP și 465 Nm și demara de la 0 la 100 km/h în 4,5 secunde, dacă avea cutie de viteze manuală, sau în 4,3 secunde, dacă era ales cu transmisia automată M cu dublu ambreiaj. Iar plafonul pentru viteza maximă putea fi crescut de la 250 la 270 km/h, dacă se opta pentru pachetul M Driver.

Această primă generație a modelului M2 a fost disponibilă în România cu prețuri care începeau de la 50.600 de euro, fără TVA. Și reprezenta succesoarea modelelor BMW Seria 1 M Coupé, dar şi un descendent al deja legendarelor BMW M3 E30 din anii 1980 și BMW 2002 turbo din anii 1970.

A urmat BMW M2 Competition în 2018, care a inclus actualizări și o evoluție a resurselor până la 410 CP și 550 Nm. Astfel, timpii pentru accelerarea de la 0 la 100 km/h au scăzut la 4,2 secunde cu transmisia M DCT, sau 4,4 secunde cu transmisia manuală cu şase trepte. Prima generație BMW M2 a culminat cu versiunea CS, prezentată în 2019. Aceasta furniza 450 CP și același cuplu de 550 Nm. Performanţele pentru sprintul 0-100 km/h erau de 4 secunde pentru versiunea cu transmisie automată şi 4,2 secunde pentru modelul echipat cu o cutie manuală. Iar prețurile pentru M2 CS porneau de la 95.000 de euro, cu TVA inclus. În acest preț CS-ul beneficia de o utilizare extinsă a plasticului ranforsat cu fibră de carbon (CFRP), un sistem de frânare evoluat (inclusiv cu discuri opționale din ceramică și carbon), dar și de o suspensie M adaptivă cu amortizoare reglabile (o premieră pentru M2).

A doua generație BMW M2, aflată acum în producție, a fost lansată în 2022, cu prețuri care porneau în România de la 60.400 de euro fără TVA (71.876 de euro cu TVA). Atunci, motorul de 3 litri, cu 6 cilindri în linie și tehnologie M TwinPower Turbo livra 460 CP și 550 Nm. Noul BMW M2 realiza sprintul de la 0 la 100 km/h în 4,1 secunde cu transmisia M Steptronic cu opt trepte, respectiv în 4,3 secunde când se prefera cutia manuală cu şase trepte. Iar viteza maximă putea fi crescută de la 250 km/h la 285 km/h, prin alegerea pachetului opţional M Driver.

În 2024 M2 a fost actualizat, primind nu doar o interfață digitală nouă pentru postul de conducere, ci și un plus de putere. Propulsorul produce acum 480 CP. Actualul M2 Coupé este disponibil cu prețuri de la 75.625 de euro, cu TVA inclus, pentru varianta cu transmisie automată. Iar modelul echipat cu transmisia manuală costă 521 de euro mai mult. Adică 76.146 de euro, cu TVA inclus.

Desigur, inclusiv noul M2 este oferit și în varianta CS. Acest model lansat în 2025 costă de la 109.263 de euro, cu TVA. Este cu 30 de kilograme mai ușor decât M2-ul standard, având mai multe elemente din CFRP. Dezvoltă 530 CP și este propus doar cu transmisia automată M Steptronic cu opt trepte şi sistem Drivelogic, pentru a face față cuplului crescut la 650 Nm.

Același nivel de putere ca și M2 CS îl poți regăsi la modelul superior BMW M4 Competition Coupé. Însă acesta este oferit doar cu tracțiune integrală M xDrive și transmisie automată și costă de la 104.907 de euro. Iar asta arată cât de mult a crescut cerea pentru un Coupé ultraperformant dar cu dimensiuni compacte. Până la urmă este și o chestiune de prestigiu să îi acorzi lui M2 un nivel atât de elevat de performanțe.

Și ca să avem o imagine completă despre plasare lui M2 drept model de bază în gama BMW M GmbH, trebuie să amintim și de prețurile modelelor M3 Sedan și M4 Coupé. Dacă se alege modelul M3 Sedan cu 480 CP, 550 Nm și cutie de viteze manuală, prețul începe de la 91.597 de euro, cu TVA. Iar BMW M4 Coupé cu același nivel de putere și aceeași transmisie manuală are prețuri de la 93.654 de euro, cu TVA. Și atât M3 Sedan, cât și M4 Coupé cu 480 CP, cutie de viteze manuală și tracțiune spate au nevoie tot de 4,2 secunde pentru a demara de la 0 la 100 km/h, la fel ca M2 Coupé cu aceeași configurație.

Practic, BMW îți propune ceva destul de simplu. Are un motor fabulos cu 6 cilindri în linie și te întreabă ce mărime porți la caroserie. Dacă răspunsul este S, atunci modelul M2 îți vine la fix. și îl personalizezi cu nivelul de mușchi și tipul de transmisie pe care îl preferi.

Care sunt cei mai apropiați rivali ai modelului BMW M2 și cât costă aceștia?

BMW M2 face parte din segmentul premium al coupé-urilor compacte care, cel puțin pentru o vreme este rarefiat. Și, oricum, formatul său nu are un corespondent în gama altui constructor, fiind un coupé cu 2 portiere care se distinge prin faptul că are o caroserie în 3 volume (adică nu e fastback sau sportback, ci este ca un sedan cu doar 2 portiere). Iar asta contribuie la statutul special al modelului BMW M2.

În toamna lui 2025 se încheie producția gamei 718, inclusiv a variantei Cayman, care putea fi considerat cel mai aprig rival al modelului BMW M2. Urmașul lui 718 este în stadiu avansat de dezvoltare și va fi oferit pentru prima oară și cu propulsie electrică, dar va păstra și motorizări cu ardere internă, tocmai pentru că există în continuare cerere pentru acestea. De altfel, mai ales în rândul pasionaților de mașini sport, pe cât avansează propulsiile electrice, cu atât este mai mare valoarea atribuită automobilelor cu motoare termice de performanță înaltă. Iar BMW M2 se remarcă foarte clar prin rafinamentul și performanța motorizării sale cu 6 cilindri în linie. În ceea ce privește prețurile gamei 718 care tocmai a ajuns la finalul carierei acestea porneau de la aproape 175.000 de euro (cu TVA), pentru modelul de top 718 Cayman GT4 RS, care avea motor boxer de 4 litri, cu 6 cilindri. Dezvolta 500 CP și 450 Nm, pentru a sprinta de la 0 la 100 km/h în 3,4 secunde. În variantele cele mai accesibile, Porsche 718 Cayman avea motor boxer de 2 litri, cu 4 cilindri, care dezvolta 300 CP și costa peste 63.000 de euro (la momentul lansării de la finalul lui 2018). Modelele 718 Cayman GTS cu boxer de 4 litri și 400 CP costau peste 80.000 de euro în Germania.

Toyota GR Supra ar putea fi considerată o alternativă disponibilă și în prezent pentru BMW M2. Modelul japonez costă de la 71.006 de euro cu TVA inclus. Și are propulsorul turbo de 3 litri, cu 6 cilindri în linie, dar și transmisia automată cu 8 trepte preluate de la BMW. De altfel, noua Toyota Supra împarte platforma tehnică cu actuala generație BMW Z4. Supra dezvoltă 340 CP și 500 Nm, resurse pe care le livrează către roțile punții posterioare. Din această listă de potențiali rivali pentru BMW M2, Supra cântărește cel mai puțin: 1.495-1.570 kg. Dar asta se datorează faptului că are doar 2 locuri. Cu această configurație, modelul japonez demarează de la 0 la 100 km/h în 4,3 secunde și are viteza maximă limitată la 250 km/h.

Mercedes-AMG nu mai oferă versiunea sa de performanță înaltă pentru modelul CLA, care are format de coupé cu 4 portiere. Însă păstrează în gamă hot hatch-ul compact A 45 S 4MATIC+, disponibil de la 75.610 de euro cu TVA inclus. Acest model are motor de 2 litri, cu 4 cilindri, 421 CP și 500 Nm. Astfel, accelerează de la 0 la 100 km/h în 3,9 secunde și atinge 270 km/h, cântărind 1.680 kg. Dar, spre deosebire de BMW M2 are doar tracțiune integrală și transmisie automată AMG SPEEDSHIFT DCT 8G.

Fanii lui BMW M2 aruncă un ochi și la specificațiile modelelor Audi RS 3 Sportback și RS 3 Limuzină. Acestea costă de la 66.093, respectiv, 67.719 de euro cu TVA. Au motor turbo de 2,5 litri, cu 5 cilindri, care produce 400 CP și 500 Nm. Sunt propuse doar cu tracțiunea integrală quattro (cu Torque Splitter) și transmisie automată S tronic cu 7 trepte. Aceste specificații le permite să demareze de la 0 la 100 km/h în 3,8 secunde, cântărind 1.650 kg.

O gamă amplă de accesorii M Performance și un sistem de eșapament care pare preluat de la un supercar

M2 este o mașină pusă pe distracție nu doar când o conduci, ci și când o configurezi. Iar exemplarul testat de noi este dovada clară, purtând cam toată lista de accesorii originale BMW M Performance.

Arată ca un personaj desprins din benzile desenate japoneze (stil Manga) și ar fi o mașină perfectă pentru un eventual spin-off pe baza filmului Tokyo Drift din seria The Fast and the Furios. Spun asta nu doar pentru că M2 poate fi considerat o școală de drift pe 4 roți. Dar și pentru că a primit cele mai extravagante elemente M Performance pe care le-a creat până acum BMW pentru modelele sale.

Te-ai putea gândi că doar un supercar precum un Lamborghini sau un McLaren ar avea tupeul să poarte accesorii aerodinamice atât de stridente vizual. Dar M2 știe că are performanțe care justifică acest tupeu vizual. Nu e ca și cum ai purta în glumă un tricou pe care sunt desenați mușchi. M2 chiar este atlet profesionist, iar elementele M Performance montate pe caroseria sa par pregătite pentru a face franjuri curenții de aer.

Dar, până la urmă, M2 este proiectat tocmai pentru ca tu să simți că ești la volanul unei mașini scoasă parcă dintr-o surpriză de gumă Turbo. Și asta nu se rezumă la felul în care se conduce. Așa că, oricât de extrovertit ar părea pachetul de accesorii M Performance, trebuie să admitem că se potrivește cu atitudinea și abilitățile lui M2.

Trebuie doar să știi că modelul BMW M2 condus de noi poartă accesorii M Performance în valoare de 78.238 de lei. Adică 15.340 de euro. Pachetul include numeroase elemente făcute din plastic ranforsat cu fibră de carbon (CFRP). Din acest material ușor sunt făcute extensia de la baza spoilerului din față și cele două lamele care îl flanchează. Acestea costă câte 3.230 de lei. Tot din CFRP sunt realizate și atașamentele stânga/dreapta de la nivelul pragurilor. Prețul lor individual este de 3.599 de lei. Iar câte 1.897 de lei costă ornamentele CFRP din prizele de aer pătrate ale spoilerului frontal. Aceste decupaje direcționează curenții de aer pentru a răci sistemul de frânare. Din CFRP sunt realizate și difuzorul spoilerului din spate (3.905 de lei), dar și eleronul de pe marginea portbagajului (3.272 de lei). Trebuie spus că acesta nu este cel mai impozant eleron disponibil pentru M2. Mai există și opțiunea unui eleron înalt. Însă M2-ul testat are o extensie la nivelul lunetei.

Și capacul bușonului pentru rezervor este din CFRP. Și costă 434 de lei. Cureaua de remorcare roșie din spoilerul frontal costă 621 de lei. Iar antena de pe plafon are un capac M Performance făcut din plastic ranforsat cu aramidă. Fibra de aramidă are avantajul faptului că oferă un nivel crescut de permeabilitate electromagnetică. Costul? 1.094 de lei.

Dar cea mai costisitoare opțiune vizibilă la exterior este sistemul de evacuare M Performance distins prin ieșirile cvadruple, amplasate în centrul spoilerului posterior, nu în părțile laterale. Este o opțiune care a debutat pentru modelele BMW M3 și M4. Iar avantajul obiectiv al acestui sistem de evacuare este greutatea sa cu aproximativ 8 kilograme mai mică decât a sistemul de evacuare standard. Prețul este pe măsura aspectului exotic: 21.976 de lei. La acest cost se adaugă 3.230 de lei pentru ornamentele din titan ale celor 4 ieșiri.

De altfel, această tobă de eșapament cu ieșiri suprapuse două câte două arată de parcă a fost împrumutată de la un supercar și, pe baza designului, te-ai aștepta să pornească alarmele mașinilor din cartier de fiecare dată când trezești la viață propulsorul cu 6 cilindri al modelului M2. Într-adevăr timbrul este baritonal, mai profund decât al eșapamentului standard. Dar BMW a optat să mențină volumul zgomotului la un nivel decent. În consola centrală există un buton pentru comutarea eșapamentului într-un mod și mai sportiv. Însă tot nu putem spune că ar da vecinilor motive să depună plângeri pentru prea multă gălăgie. Fiindcă, adevăratul potențial „vocal” îl descoperi când ajungi pe circuit. Acolo este scena pe care eșapamentul susține concertul dirijat de turațiile înalte.

Și apropo de mersul pe circuit, dacă vrei o experiență apropiată de cea din motorsport inclusiv când schimbi roțile, atunci poți alege jantele M Performance cu prindere centrală, care au și greutate redusă. Iar alte câteva kilograme le scazi alegând și plafonul din fibră de carbon, care costă 2.710 euro.

Bineînțeles, senzația că pilotezi un automobil de competiții este indusă și de opțiunile M Performance pentru interior. Volanul îmbrăcat în Alcantara (pentru o aderență optimă) costă 521 de euro. Dar senzația că faci corp comun cu automobilul este datorată mai ales scaunelor tip scoică M Carbon. Profilarea lor laterală și reglajele le fac să pară turnate pe conformația ta. Oferă o susținere excelentă, astfel că te bucuri de viraje ca într-un carusel. Scaunele opționale M Carbon costă 5.211 de euro. Dar lista de argumente în favoare lor nu se rezumă la susținerea laterală. Mulțumită structurii lor din plastic ranforsat cu fibră de carbon, aceste scaune tip scoică (pe care le regăsim și la modelele BMW M3, M4 și M8) cântăresc cu 9,6 kg mai puțin decât scaunele M standard. Mai mult de atât, arată superb, iar materialele, finisările și cusăturile elaborate sunt în ton cu robustețea și standardele premium din habitaclul lui M2. Iar confortul scaunelor M Carbon depășește așteptările. Doar forma le face să pară preluate dintr-o mașină de competiție. Deoarece capitonajul moale este conceput pentru a nu lipsi confortul necesar la drum lung.

Toată această diversitate de accesorii și opțiuni completează un automobil care îți permite să personalizezi până la cel mai mic detaliu ținuta de drum, dar și personalitatea estetică. Nu este vorba doar despre performanțe (care sunt din belșug), dar și despre sentimentul că ți-ai creat mașina de vis, după chipul și năzbâtia ta.

Nu în ultimul rând, un atu al accesoriilor originale BMW M Performance este și faptul că montarea lor este făcută de rețeaua dealerilor autorizați BMW. Astfel, fixarea elementelor este de calitate, iar potrivirea va fi precisă, deoarece fiecare element M Performance a fost proiectat special pentru modelele BMW.

Comentarii

comentarii

©2018 Motorvlog.Toate drepturile rezervate!

RL GLOBAL ACTIV SERVICES. J40/16964/21.10.2008 RO 16864852 Adresa: Str. Dr. Taberei, nr 109, Bl. A7, Sc C, Ap. 33, Bucuresti.

MOTORVLOG aparține grupului de presă RL GLOBAL ACTIV SERVICES.

sau

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

sau

Create Account